Magiczne pigułki na szybkie tępo życia.

chocolate-omelette-with-strawberries-and-ice-cream-featured-image
Przepis na podwójnie czekoladowy omlet
12 lutego 2016
coco-306614_1280
X Zdrowotnych faktów na temat oleju kokosowego.
23 lutego 2016
Pokaż Wszystkie

Magiczne pigułki na szybkie tępo życia.

pills-234633_1280

Bezsenność często towarzyszy depresji, która często nas dopada przy trybie życia dzisiejszych czasów. 5-htp radzi sobie z większością problemów wywołanych niedoborami (lub dysfunkcjami) serotoniny, w tym z bezsennością wywołaną depresją. Polepsza jakość i ilość naszego snu. 5-HTP generalnie wyrównuje nastrój, wydłuża fazę REM i skraca czas niezbędnego snu, ułatwiając też zasypianie.
A wiec suplementację 5-HTP poleca się osobom cierpiącym na bezsenność, depresję, migreny, a nawet osobom odchudzającym się, u których głównym problemem jest niemożność zapanowania nad apetytem.

5-HTP co to takiego?

Aminokwas, przekształcany z innego aminokwasu – tryptofanu. Z dalszej przemiany powstaje serotonina. 5-HTP sprawia jedynie, że poziom tego neuroprzekaźnika wzrasta.

Czym się objawia niedobór serotoniny?

Niedobory serotoniny wywołują depresję, także zbyt niski poziom serotoniny przyczynia się też do wywołania i nasilenia stanów lękowych a nawet agresji. Oprócz tego serotonina wpływa na apetyt, jest odpowiedzialna między innymi za pamięć, zdolność koncentracji i uczenia się wpływa na nasze odczuwanie stresu i bólu. Łagodzi zespołów napięć przedmenstruacyjnych, dolegliwości miesiączkowe.

Zalecane dawkowanie 5-HTP.

Zaleca się by w przypadku walki z bezsennością nie stosować więcej niż 100 do 300 mg dziennie. Zalecałabym stosowanie minimalnej dawki, bo aminokwas tak czy inaczej zadziała, jeśli problemy ze snem są rzeczywiście skutkiem niedoboru serotoniny. Sięgając po 5-HTP w ramach walki z bezsennością wcale nie mamy gwarancji, że suplement zadziała, bo tak jak wspomniałam bezsenność nie zawsze skorelowana jest z poziomem serotoniny czy innych neuroprzekaźników funkcjonujących w naszym organizmie.

5- HTP a redukcja?

Osoby suplementujace 5-HTP potwierdzają, iż ułatwia walkę z nadwagą i otyłością poprzez znaczną redukcję apetytu. W ten sposób łatwiej wytrwać na redukcyjnej diecie, a co za tym idzie pozbyć się niepotrzebnej tkanki tłuszczowej.

Substytuty 5-htp

Ogólnie dostępnym zamiennikiem jest tryptofan który jest przekształcany na 5-htp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *